Festiwali ogrodowych w Bolestraszycach ciąg jeszcze dalszy. Lata 2015 i 2016. Na ten pokaz zrobiłam ogród, w którym królują złudzenia optyczne.
OGRÓD ZŁUDZEŃ OPTYCZNYCH
OPIS OGRODU
Fajnie jest kiedy mamy do dyspozycji teren pod ogród o idealnym kształcie, wystawie słonecznej i wielu innych zaletach ułatwiających projektowanie. Zwykle jednak bardzo rzadko zdarza się tak, żeby wszystkie te cechy występowały jednocześnie. Przeważnie czegoś brakuje lub jest w nadmiarze. Proponowany przeze mnie ogródek ma pokazać jak oszukując ludzki wzrok wydobyć z ogrodu to co najpiękniejsze, tuszując jednocześnie niedostatki i braki.
ETAPY TWORZENIA OGRODU
KONCEPCJA OGRODU
Umiejętność zastosowania złudzeń jest bardzo przydatna, a poza tym jest niebywale twórcza. Postanowiłam na przestrzeni okrągłego ogrodu wyeksponować kilka elementów dających przeciwstawne złudzenia. Nie zawsze tło, wiklinowa kratka, dawało szanse na wyraziste odwzorowanie mojego pomysłu, ale mam nadzieję, że moja praca jest zrozumiała, a iluzja dostrzegalna.
REALIZACJA OGRODU
Sam pomysł na temat ogrodu przyszedł dość łatwo, natomiast realizacja już nie była taka prosta. Corocznie przemierzam duże odległości między Warszawą a Bolestraszycami kilkakrotnie. Wszelkie materiały muszę tam dowieźć. W tym roku wyzwaniem stało się zaprojektowanie tak ram drewnianych, żeby ich części zmieściły się do samochodu osobowego. Wraz z materiałem wciskałam jeszcze pomocnika, który nie miał zbyt komfortowych warunków jazdy.Następnym wyzwaniem stały się sznurki i taśmy, które miały wypełnić ramy. Z założenia materiał miał być odporny na warunki atmosferyczne. Ostatecznie plecionki zostały schowane na zimę, a sznurki murarskie, które w pierwszym roku dawały złudzenia optyczne, zimą wyblakły całkowicie. W następnym roku zastąpiłam je kolorowymi taśmami lecz obawiam się, że był to również materiał jednoroczny. Wszelkie prace przygotowawcze wykonywałam na własnym tarasie aby montaż na miejscu mógł przebiec sprawnie.
Ram i plecionek nie dało się przewieźć w całości. Na miejscu czasu było niewiele, gdyż na realizację ogrodów poświęcam tylko weekendy. Szczęśliwie namówiłam najbliższych, którzy pracowali sumiennie.
ZŁUDZENIA
Dużą rolę w kształtowaniu przestrzeni odgrywają barwy, kształty, i rozmiary. Ciemne, drobne kwiaty posadzone na końcu ścieżki wydłużą ją. Jasne duże kwiaty czy liście skracają ścieżkę, przybliżają rabatę. Jeśli mamy ogród długi i wąski warto na jego końcu sadzić właśnie rośliny o dużych jasnych liściach i kwiatach. Bliską granice ogrodu oddalimy dzięki ciemnym, drobnym i niskim roślinom.
Można też zastosować zabieg zwężania lub rozszerzania ścieżek.
Rozszerzająca się ścieżka przybliża:
Nierównomierny rozstaw taśm i sznurków może dać złudzenie, że konstrukcja drewniana uwypukli się w naszym kierunku lub ramka ucieknie wgłąb.
Efekt wypukłości lub wklęśnięcia dają nam utkane z różnej szerokości taśm obrazy.
Poniżej pokazuję rabaty o kwiatach o różnej kolorystyce i wielkości. Każda z tych rabat ma wpływ na inne postrzeganie przez nas przestrzeni.
Jest wiele sztuczek mających na celu utworzenie zgrabnego ogrodu na małej jak i na dużej przestrzeni. Takiego ogrodu, w którym będzie przytulnie, będziemy czuć się bezpiecznie. Ogrodu na indywidualną miarę każdego. Nie konieczne potrzebne do tego duże pieniądze.