portret tulipan lila

ROŚLINY CEBULOWE W DONICACH

Nadeszła pora sadzenia tulipanów i innych roślin cebulowych. Zachęcam do sadzenia ich w donicach.

DONICE PEŁNE KWIATÓW CEBULOWYCH

portret tulipan lilaWiosną pisałam o efekcie jesiennego sadzenia roślin cebulowych w donicach. Teraz jest świetna pora na wprowadzenie tego pomysłu w życie. Sadzenie roślin cebulowych nie jest dużą filozofią. W moim przypadku wiąże się ono jednak ze sporą determinacją, gdyż biorę się do tych prac późną jesienią gdy jest już przejmująco zimno.

gąszcz tulipanów portret tulipana wcaesne, karminowe tulipany portret tulipana

PRZYGOTOWANIA

Przygotowuję donice. Moje są płaskie i szerokie, żeby można było posadzić sporo roślin i pojemnik nie był zbyt ciężki po wypełnieniu ziemią. Następnie przeglądam zeszłoroczne cebule i segreguję je. Do sadzenia wybieram te największe i zdrowe. Odmian przeważnie nie pamiętam. W kolorystycznym komponowaniu pomagam sobie wiosennymi zdjęciami. Dodatkowo dokupuję nowe cebule na późnojesiennych wyprzedażach. Świeżo kupione rośliny zwykle są zaprawione, natomiast własne wymagają namoczenia w preparatach zabezpieczających przed chorobami. Ostatnio te preparaty zniknęły ze sprzedaży. W to miejsce znalazłam BiohumusVit eko zaprawę do cebul. Zamierzam wypróbować ją przy tegorocznym sadzeniu.

KOLEJNOŚĆ WYKONYWANIA PRAC

W mało widocznej części ogrodu wykopuję dołki w rozmiarach nieco większych niż donice. Na dno dołów wsypuję warstwę drenażu. Przygotowuję donice z otworami w dnie. Nasypuję do nich warstwę drenażu ok 3 cm (np. keramzyt, żwir czy gruby piasek). Następną warstwą w pojemniku jest kompost- 3-5 cm. Teraz układam największe cebule – hiacynty, narcyzy, czy duży czosnek. Wszystko przesypuję żyzną ziemią. Ziemia musi być przepuszczalna. Wyżej układam tulipany, a jeszcze wyżej drobne cebule krokusów, przebiśniegów czy szafirków. Całość zasypuję ziemią. Cebule muszą być zakryte warstwą ziemi o grubości równej podwójnej ich wysokości. Układając kolejne warstwy cebul staram się aby rośliny nie leżały jedna nad drugą, aby kiełkując nie przeszkadzały sobie. Wypełnione donice umieszczam w przygotowanych dołkach. Drenaż donic i dołków jest warunkiem koniecznym, aby cebule przeżyły zimę w zdrowiu. Puste przestrzenie pomiędzy pojemnikami obsypuję ziemią. Pojemniki okrywam iglastymi gałązkami osłaniając je przed mrozem, ale i przed kotami, które lubią rozgrzebywać świeżą ziemię w celach wiadomych.

schemat sadzenia cebul kwiatowych w donicy

Po skończonej pracy uzbrajam się w cierpliwość w oczekiwaniu na efekt swojej pracy. Byle do wiosny.

aranżacja donic na tle drewna do kominka

 

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *