Kompost – jego posiadanie i obsługa nie są rzeczą trudną. Sam kompostownik nie musi zajmować dużo miejsca.
KOMPOST AUTOSZCZEPIONKĄ DLA ROŚLIN
Kompost jest nieocenionym dostarczycielem składników odżywczych dla roślin. Możemy też dzięki niemu zapewnić naszym roślinom uodpornienie na lokalne choroby i szkodniki. Efekt ten zawdzięczamy temu, że w skład naszej mieszanki wchodzą odpady pobrane od roślin przez nas uprawianych.
USYTUOWANIE POJEMNIKA NA KOMPOST
Warto wygospodarować niewielki kącik na ten jakże pożyteczny obiekt. Dobrze jest umieścić go w części gospodarczej. Ukryć za przepierzeniem z żywopłotu lub innym parawanem. W małym ogródku doskonale sprawdza się gotowy pojemnik z tworzywa sztucznego. Ma on ściany wyłożone od wewnątrz materiałem izolacyjnym. Podczas procesu fermentacji wydziela się ciepło. Docieplane ścianki zatrzymują je wewnątrz przyspieszając tworzenie się kompostu.
PIELĘGNACJA KOMPOSTU
Dla dobrej fermentacji potrzebny jest tlen i woda. Wsad należy co jakiś czas wymieszać i podlać. Kompostować można wszystkie resztki warzyw, owoców i roślin; skoszoną trawę i siano, przy czym mocno suche należy wstępnie namoczyć; zebrane jesienią liście drzew i krzewów, z wyjątkiem dębowych, olchowych i orzechowych; pocięte gałązki, trociny, popiół drzewny. Nie można natomiast składować: roślin zebranych przy ruchliwych ulicach – zawierają metale ciężkie; ryb, mięsa i gotowanego jedzenia – przyciągają szczury i muchy; skórek z cytrusów – obniżają siłę fermentacji; chwastów z nasionami; roślin chorych; rzeczy, które nie ulegają rozkładowi.
Dno kompostownika powinno być przepuszczalne w celu zapewnienia odprowadzenia nadmiaru wody i umożliwienia dżdżownicom dostania się do wnętrza. Rozpoczynając tworzenie kompostu na dno kładziemy resztki po przesianiu poprzedniego kompostu lub drobno pocięte gałęzie. Następnie układamy kolejne warstwy, które nie powinny być zbyt zbite. Na przykład trawę przed włożeniem należy zmieszać z mniej zbitymi odpadami, aby zapewnić dobry drenaż.
ZASTOSOWANIE GOTOWEGO KOMPOSTU
Kompost najlepiej używać wiosną. Wtedy należy opróżnić kompostownik i zacząć zbieranie odpadów od nowa. Otrzymaną próchniczną masę przesiać i zasilać glebę zarówno na trawniku jak i wokół roślin. Można też jeszcze późną jesienią użyć gotową mieszankę okrywając róże i inne rośliny. Składniki pokarmowe zaczną uwalniać się wiosną i przenikać do korzeni wraz z topniejącym śniegiem i deszczami. W razie niedoboru wiosennej wilgoci należy koniecznie obficie podlewać rośliny. Ja uzyskany kompost używam przez cały sezon. Jesienią mieszam z wyjałowioną ziemią podczas przygotowywania cebul kwiatowych w zadołowanych donicach.