Festiwale ogrodowe w Bolestraszycach rozpoczęły się w roku 2011. Stworzyłam wtedy mój pierwszy festiwalowy ogród. Uczestniczyłam również w przygotowaniu całego założenia. Była to wspaniała przygoda.
IMPRESJE Z OGRODEM WIEJSKIM W TLE
OPIS OGRODU
Ogród na festiwalu opisany był w następujący sposób:
„Impresje z ogrodem wiejskim w tle to mój hołd tradycji. Temu co przemija, a wcale nie musi. Wspomnieniom wielu z nas z dzieciństwa. Malowniczości wiejskich zagród utrwalonych na obrazach artystów. Roślinom łatwym w uprawie i odwdzięczającym się niezawodnie pięknym kolorowym kwieciem, właściwościami leczniczymi, odżywczymi, albo wszystkim na raz. Życiu toczącemu się w zgodzie z naturą, porami roku, potrzebami roślin i zwierząt.
Impresje z ogrodem wiejskim w tle to również zachęta dla tych, którzy mogą przywrócić swoim obejściom sielski charakter. Żeby nie bali się powrotu i docenili potencjał, jaki drzemie w samej architekturze wiejskich zabudowań spragnionej bujnej, kwiecistej oprawy.
Pragnęłabym aby mój ogródek zachęcił gospodarstwa agroturystyczne do kultywowania tradycji. Powrotu do tworzenia sielskiej atmosfery i nie uciekania w schludne, wymuskane przestrzenie z wygodnymi w utrzymaniu iglakami i w zadbane, ale bezpłciowe ogrody dla mieszczuchów. Ci ostatni często z nostalgią chętnie zanurzyliby się w gąszcz babuninych kwiatuszków kolorowych tak, że aż dech zapiera i pachnących najmocniej jak można.
Chciałabym przypomnieć o ziołach buchających z pojemników dowolnego kształtu. Z naczyń, które swoją świetność już przeżyły, a teraz z dumą otaczają opieką wspaniałe, niosące zdrowie rośliny. Zachęcam odwiedzających mój ogródek pokazowy do docenienia walorów ozdobnych zwykłej dyni czy kabaczka. Sama zostałam zarażona pasją do tych roślin przez rodzinę państwa Majlertów, którzy z pokolenia na pokolenie z ogromną miłością uprawiają zarówno kwiaty, warzywa jak i zioła, a niepowodzenia klientów w późniejszej uprawie nabytych sadzonek traktują jak własną porażkę.
Serdecznie zapraszam do patrzenia, wąchania, a jeśli natura pozwoli odpowiednio zazielenić się murawie, również do bosego stąpania po niej.”
ETAPY TWORZENIA OGRODU
KONCEPCJA ogrodu
Z pomysłem na ogród trzeba się przespać. Czasem nawet miesiąc, dwa. Później przychodzi czas szkicowania. Planowania od ogółu do szczegółu. Wreszcie powstaje kształt, szkic.Jest kolorystyka i marzenie żeby czas i pogoda były łaskawe i pozwoliły roślinom wyrosnąć w zaprojektowaną kompozycję.
REALIZACJA OGRODU
Kulminacyjnym elementem są drzwi symbolizujące całe wiejskie domostwo. Stare, niepotrzebne, wyrzucone już z domu dostają od pana Tomka drugie życie.
DETALE
Podział na kolory żółty i niebieski podkreślają ule w odpowiednich barwach. Ule są wypożyczone od pszczelarza w roku 2011. Niestety w następnym roku ule są już sprzedane. W ich miejsce wstawiony zostaje ul z pnia z wiklinowym daszkiem i strach na wróble.
Drobnym detalem jest malowniczy motyl wypełniający otwór w drzwiach, jak również dostawione w roku 2012 ławeczki na przyzbie.
SATYSFAKCJA
Na koniec zostaje satysfakcja z wykonanej pracy i przyjemność spędzenia miłych chwil we wspaniałym bolestraszyckim parku wśród ciekawych zapaleńców ogrodowych.
Pani projektant, droga Ireno
To jest pomysł na ogród manowcowy. Zatem czekam na ponowne rozmowy wszak wiosna tuż tuż. Założenia i ogród piękne…
Oczywiście, z przyjemnością. Odmarzamy