Festiwal Ogrodowych Inspiracji

Interesujące spojrzeniestolik

Właśnie trwa od 24 maja do 5 czerwca 2016 r. Festiwal Ogrodowych Inspiracji zorganizowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów i Centralną Bibliotekę Rolniczą, w jej siedzibie przy Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie. Projektanci, będący laureatami konkursów „Inspiracje – Aranżacje” organizowanych przez Gardenię w Poznaniu, prezentują sześć ogródków pokazowych.turkus

Już uczestniczyłam w bardzo ciekawym seminarium Ogrodowe inspiracje-aranżacje. Prelegenci prezentowali różne spojrzenia na sztukę projektowania ogrodów między innymi sięgając do ogrodów perskich jak też mówili jak dbać o rośliny nie niszcząc naturalnych zasobów. Można było zajrzeć do ula z trzmielami.

Dr hab. inż. Beata Gawryszewska zastanawiała się czym dla jego mieszkańców jest ogród. Czy powinna projektować go obca osoba, znaczy projektant, czy raczej jest on odzwierciedleniem potrzeb domowników. Pod wpływem tego wykładu poukładały mi się refleksje, które noszę w sobie od dawna. Co ciekawe dwie spotkane świeżo znajome niespodziewanie podzieliły się ze mną podobnymi spostrzeżeniem czym jest dla nich obcowanie z własną niedużą przestrzenią wokół domu.

A oto nasze przemyślenia: w dzisiejszym zagonionym świecie, gdzie wiele rzeczy robi się na pokaz, pod publiczność, ogród zaczyna pełnić rolę spokojnej przystani, terapeuty stresu codziennego. Pod warunkiem oczywiście, że jest kawałkiem nas, że podchodzimy do niego z uważnością, odpowiedzialnością i zaufaniem, że to co rośnie wokół nas jest dla nas. Możemy to wykorzystać tylko dzięki naszej obecności w ogrodzie. Obecność będzie wtedy, gdy na chwilę zwolnimy, przycupniemy w ulubionym kąciku, pogadamy w przenośni lub dosłownie z konkretną rośliną. Z uwagą przyjrzymy się naszym podopiecznym. Na pewno wtedy zauważymy pierwsze symptomy chorób czy żerowania szkodników i uratujemy przed wyschnięciem najbardziej spragnionych. Zaprosimy do współpracy owady i przemiłego ropucha. No może ze ślimakami będzie najtrudniejsza współpraca, a może ciekawe wyzwanie na miarę relaksu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *