rusałka pawik kolorowy motyl na kwiatkach astra belgijskiego byliny jesienią IPROJEKT

BYLINY JESIENIĄ

Byliny jesienią urzekają swą różnorodnością pod względem koloru, faktury i kształtu. Potrafią pokolorować otaczający nas świat ciepłymi barwami. Umieją swym urokiem przyćmić mistrzów kolorowych liści – drzewa i krzewy. My, grzejąc się w chłodne dni żarem ich kolorów, możemy utworzyć własne kompozycje. Warto choć kilka tych okazów zaprosić do swojego ogródka.

JESIENNE BYLINY

niebieskie i lila astry z czerwonym krwawnikiemjesienne byliny IPROJEKT

BYLINY JESIENIĄ W SZKÓŁCE PAŃSTWA MARCINKOWSKICH

W pogoni za kolorami odwiedziłam szkółkę bylinową państwa Marcinkowskich. Na obrzeżach Warszawy, ale jeszcze w jej granicach, w miejscu, do którego miasto zbliża się wielkimi krokami, odkryłam tajemniczy ogród. Oczywiście, słońce miało swój udział w oprowadzaniu po barwnych przestrzeniach. Przede mną słały się dywany astrów, krwawników, zawilców, nawłoci. Szumiały w tle wysokie miskanty. Wszystko tak poustawiane w niewielkich doniczkach, że dawało złudzenie jednolitego dywanu.

szkólka bylin Marcinkowscy jesienne byliny IPROJEKT

rozchodnik szkólka bylin Marcinkowscy jesienne byliny IPROJEKTrozchodnik okazały Sedum spectabileastry belgijskie szkólka bylin Marcinkowscy jesienne byliny IPROJEKTaster nowobelgijski Aster novi-belgii

A przed domem bukiety i dynie nieodłączne w jesiennych dekoracjach.

dekoracja szkólka bylin Marcinkowscy jesienne byliny IPROJEKT

BYLINOWE KOMPOZYCJE

Ostatnio modnym elementem rabat są trawy. Dodają kompozycjom lekkości i zwiewności. Poruszane wiatrem trawy szeleszczą zwracając na siebie uwagę. Ożywiają rośliny wokół siebie. Wprowadzają ruch. Te ogromne to miskanty. Oczywiście do małego ogrodu nie bardzo się zmieszczą. Okazale wyglądają za to w większych kępach na dużych przestrzeniach gdzie dają się tarmosić wiatrom i pozłacać słońcu.

miskant szkólka bylin Marcinkowscy jesienne byliny IPROJEKT

miskant i astry belgijskiee nad wodą jesienne byliny IPROJEKTmiskant chiński Miscanthus sinensis ‚Silberfeder’ i aster nowobelgijski Aster novi-belgii

Do mniejszych ogrodów też coś się znajdzie na przykład rozplenice czy ostnice. Do najmniejszych nadadzą się poduchy z kostrzew.

W wilgotnych i bardziej cienistych miejscach dobrze sprawdzą się rośliny o liściach podobnych do traw czyli turzyce. Oczywiście odmiany należy dopasować do warunków klimatycznych panujących w naszych ogrodach. Część z nich nie znosi klimatu wschodniej Polski czyli też Warszawy, gdzie grozi im wiosenne wymarznięcie.

szkocka kompozycja rudbekia z szałwią i trawami jesienne byliny IPROJEKT rudbekia błyskotliwa Rudbeckia fulgida, szałwia omszona Salvia nemorosa, ostnica włosowata Stipa capillataszkocka kompozycja żółty krwawnik wśród traw jesienne byliny IPROJEKTkrwawnik ogrodowy Achillea i turzyca Buchanana Carex buchananii

ROZMNAŻANIE  BYLIN

Jesienne byliny rozmnażamy wiosną. Wtedy ostrym szpadlem dzielimy karpy na kilka części. Na stałym miejscu pozostawiamy tylko potrzebną nam ilość. Resztę możemy użyć na innych rabatach lub oddać zaprzyjaźnionym miłośnikom „grzebania w ziemi”.   W uprawie bylin wspiera mnie książka, którą dostałam od nieżyjącego już dziś autora i współwłaściciela szkółki pana Jacka Marcinkowskiego, „Byliny”. Również na stronie szkółki można znaleźć wiele cennych informacji o interesujących nas roślinach.

RAJ DLA MOTYLI

Jesienią byliny są rajem dla motyli. Sadząc je zapraszamy do swojego ogrodu te piękne owady. Wystarczy odrobina słońca i można cieszyć oczy tymi kolorowymi stworzeniami.rusałka pawik kolorowy motyl na kwiatkach astra belgijskiego byliny jesienią IPROJEKT

JEDZMY MARCINKI

 

 

Google+
http://ogrody-iprojekt.pl/byliny-jesienia/
Facebook
Facebook
PINTEREST
PINTEREST
Twitter
RSS
Follow by Email

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *